Hiidenjärventie 36
41120 Jyväskylä

Navigoi kohteeseen

Frisbeegolfin SM – Juniorit 2022

Tervetuloa Jyväskylän Liitokiekkoilijoiden Ry järjestämiin Junioreiden SM-kilpailuihin Jyväskylään HiiskaDGn frisbeegolfradalle. Kisa valmistelut ovat jo kovasti käynnissä ja rata tulee olemaan loistavassa kunnossa kisapäivän koettaessa elokuun puolessa välissä. Radalta tulee varmasti löytymään monenlaista haastetta ja onnistumisen elämyksiä. Kisan TD:nä toimii seuran puheenjohtaja Sami Talvensola, joka on aktiivinen toimija Jyväskyläläisen frisbeegolfin kehittämisessä. Hän ei itse kilpaile, mutta löytyy kisakaudella usein toimimasta caddyna. ApuTDn tehtävää hoitavat seuran juniorivastaava Jouni Kallio, jonka rooli valtakunnallisessa juniorityössä on merkittävä. Hän on tehnyt valtavan työmäärän erilaisen juniorimateriaalin ja mallien luomisessa sekä Wille Mäkinen, joka toimii JyLissä merkittävänä taustavoimana harjoitteluolosuhteiden ja muiden toimien kehittämisessä ja ylläpitämisessä.

Jo pitkää toiminut Jyväskylän Liitokiekkoilijat on yli 200 juniorijäsenellään Suomen suurin frisbeegolfin junioriseura, joka on vahvasti mukana valtakunnallisen junioritoiminnan kehittämisessä. Toiminnan pääpaino on tällä hetkellä lapsille ja nuorille suunnatuissa tapahtumissa ja viikottaisessa ohjatussa harjoittelutoiminnassa onkin mukana reilusti yli 100 harrastajaa. JyListä onkin noussut useita harrastajille tuttuja nimiä niin kotimaisen, kuin kansainvälisen frisbeegolfin kentälle ja uusia lupaavia nuoria tulee koko ajan. Junioritoiminnan lisäksi kesällä pyörivät JyLin järjestämät viikkokisat kaksi kertaa viikossa ja seura tekee Jyväskylän kaupungin kanssa voimakasta yhteistyötä ratojen ja olosuhteiden kehittämiseksi. Talvi aikaan harjoitusvuoroja järjestetään niin junioreille, kuin aikuisille.